Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?
Jeszcze nie tak dawno temu, jeżeli chciałeś sprzedać swoją nieruchomość, dzwoniłeś do agenta nieruchomości czy lokalnego biura zajmującego się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. W dzisiejszych czasach korzystanie z usług profesjonalnych pośredników nadal jest najlepszą opcją przy zakupie czy sprzedaży nieruchomości, jednak rozwijająca się technologia i ciągłe zmiany w branży nieruchomości powodują, że profesjonalni agenci nieruchomości mogą skorzystać z wsparcia technologicznego i marketingowego przy sprzedaży czy wyszukiwaniu nieruchomości.
Najpopularniejszym sposobem sprzedaży czy zakupu nieruchomości, wykorzystywanym w 90% sprzedaży, jest skorzystanie z lokalnego agenta nieruchomości. Pośrednik wystawi ofertę nieruchomości, skoordynuje pokazy, będzie współpracował z innymi agentami i potencjalnymi nabywcami a finalnie zadba o prawidłową obsługę prawną całej transakcji. Dobry agent pomoże również ocenić twoją ofertę na tle innych nieruchomości, pomoże negocjować warunki z kupującym i zapewnić sfinalizowanie transakcji.
Profesjonalni agenci nieruchomości zazwyczaj działają w oparciu o model prowizyjny. Agent, który pracuje dla strony sprzedającej nieruchomość otrzymuje wynagrodzenie w wysokości procentu od ostatecznej ceny sprzedaży. Na przykład prowizja w wysokości 6% od domu o wartości 200 000 PLN to opłata w wysokości 12 000 PLN. Pamiętaj jednak, że każdy agent i każda agencja może mieć swoje indywidualne warunki współpracy, które należy uzgodnić na etapie podpisywania umowy pośrednictwa.
Plusy i minusy tradycyjnych agentów nieruchomości
Plusy
- Bardzo duże wsparcie na każdym etapie procesu sprzedaży nieruchomości
- Zrealizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej nieruchomości
- Pokrycie niezbędnych kosztów związanych z publikacją ofert na portalach internetowych
- Dostęp do narzędzi marketingowych oraz do systemów wymiany ofert pomiędzy biurami nieruchomości
- Pomoc w negocjacjach
- Przygotowanie dokumentów na każdym etapie transakcji
- Znajomość lokalnych specjalistów, tj. ekipy remontowe, architekci, notariusze itp.
Minusy
- Wiąże się z pokryciem kosztu wynagrodzenia dla agenta
- Mniejsza kontrola nad strategiami cenowymi i marketingowymi, jednak w dużej części przypadków może to być również plusem
- Dopasowanie się czasowe do zaplanowanych przez agenta prezentacji